top of page

Shopalm, 8 Mart Kadınlar Günü'nde Madam C.J. Walker'ı andı



Bir e-ticaret girişimi olan Shopalm, pandeminin etkisiyle evlerinde ürün üreten ve satmak isteyen kadın girişimcilerin ve bireysel satıcıların ürün satarken yaşadıkları problemleri göz önünde bulundurarak kurulmuş bir şirket. Shopalm, ‘‘Avuç İçinizdeki Alışveriş’’ mottosuyla piyasaya çıktı ve önceliği her zaman kadın girişimciler oldu. Shopalm girişimi, 6 ay gibi kısa bir sürede 10 kat büyüme gerçekleştirdi.


8 Mart Kadınlar Günü


Shopalm, kadınların girişim ekosistemindeki yerinin büyümesini ve hobilerini kazanca dönüştürmelerini sağladığı e-ticaret modeliyle; ülkemizdeki ve dünyadaki tüm kadınların gününü kutlamak için bu yıl Madam C.J. Walker’ın hikayesinden yola çıktı. Dünyanın ilk siyahi kadın girişimcilerinden ve ilk kadın milyoneri Madam C.J. Walker’ın bundan tam 100 yıl önce çıktığı girişimcilik macerası, bugünkü Shopalm kadınlarına ilham verdi.


Dünyanın İlk Siyahi Kadın Girişimcilerinden Madam C.J. Walker


Madam C.J. Walker olarak bilinen Sarah Breedlove, 23 Aralık 1867’de doğdu. Özgürleşme Bildirgesi imzalandıktan sonra ailesinde özgürlüğe doğan ilk çocuktu. Eşi ile beraber bağımsız bir kuaför ve kozmetik kremlerin perakendecisi olarak tanıttığı bir iş kurdular. Kapı kapı dolaşarak siyahi kadınlara ürünlerini satmaya başladı. 1917 yılına geldiğinde şirkette yaklaşık olarak 20.000 kadın eğitildi ve istihdam edildi. O zamanlar siyahi kadınlara ürün satan firmalar, Avrupa’daki güzellik standartlarına sahip olmak için paketlerin üzerine siyahi olmayan kadınların resimlerini koyuyorlardı. Fakat Afrikalı-Amerikan siyahi bir kadın olan Walker, paketlerin üzerine kendi resmini koydu. Walker, aynı zamanda kendi çabası ile milyoner olan ilk kadın olma özelliğini de taşıyor.


Madam C.J. Walker’ı Anma


Shopalm, 8 Mart Kadınlar Günü’nde dünyanın ilk siyahi kadın girişimcilerinden Madam C.J. Walker’ın portresini illüstrasyonla çizdirdi. Portrenin çizim aşamalarını anlatan videoda aynı zamanda Madam C.J. Walker’ın tüm girişimci kadınlara ilham verecek hikayesini anlattı.


Madam C.J. Walker’ın Shopalm Mağazası


Madam C.J Walker’ın hikayesini anlatılmasının yanı sıra, 8 Mart Kadınlar Günü’nde onun adına online bir Shopalm mağazası açıldı. Bu mağazada bir girişimcinin, girişim serüveninde ihtiyaç duyacağı her şeyi bulunuyor. Tüm yıl boyunca açık olacak Madam C.J. Walker’ın mağazasını buradan ziyaret edebilirsiniz.


Comments


bottom of page